Způsoby vyřízení celních náležitostí

Existují různé způsoby vyřízení celních záležitostí při dovozu zásilek. Vyberte si, který způsob je pro vás nejpřijatelnější. 

Celní záležitosti můžete vyřídit vlastními silami. Celnička vám v tomto postupu pomůže. Záležitosti splníte tím, že vytvoříte (podáte) elektronické celní prohlášení. Následně zaplatíte DPH a pak vám bude zásilka doručena. Od 1. 7. 2021 takto můžete postupovat, jen pokud je zásilka dopravována Českou poštou a zároveň hodnota zásilky přesahuje 22 EUR a není vyšší než 150 EUR. Pokud je zboží nakoupeno v režimu jednoho správního místa, pak můžete sami vyřídit celní prohlášení i v případě, že hodnota vaší zásilky nepřesáhne 22 EUR. V ostatních případech pro vás Celnička slouží jen pro vaši informovanost.

Celní prohlášení za vás může podat někdo jiný. Při dovozu zásilek se nejvíce nabízí využít služeb dopravce. Může to být poštovní přepravce, nebo expresní zasilatelská služba. Mohla by to být i společnost, která se specializuje jen na vyřizování celních záležitostí. Za tuto pomoc zvolené společnosti zaplatíte a eventuálně společnosti uhradíte i DPH. V takovém případě slouží Celnička pouze pro vaši informovanost.

Objednávání, doprava a vyřizování celních záležitostí dnes probíhá řadou způsobů. Záleží to na spolupráci obchodníků, e-shopů a dopravců. Celní řízení může proběhnout i v některém jiném členském státě Evropské unie. I v takovém případě slouží Celnička pouze pro vaši informovanost.

 

Zpět na Jak to funguje