Způsoby vyřízení celních záležitostí

Při dovozu zásilek existují různé způsoby vyřízení celních záležitostí. Vyberte si, který způsob je pro vás nejpřijatelnější. 

1. Podáte celní prohlášení sami

Celní záležitosti můžete vyřídit vlastními silami. Celnička vám v tomto postupu pomůže. Potřebné vyřídíte tím, že vytvoříte (podáte) elektronické celní prohlášení. Následně zaplatíte DPH a pak vám bude zásilka doručena. Takto můžete postupovat, pokud vlastní hodnota zásilky nepřesahuje 150 eur, nebo jde o dar jehož vlastní hodnota nepřesahuje 45 eur. V ostatních případech Celnička slouží jen pro vaši informovanost.

2. Zvolíte si zástupce pro celní řízení

Celní prohlášení za vás může podat někdo jiný. Při dovozu zásilek se nejvíce nabízí využít služeb dopravce. Může to být poštovní přepravce, nebo expresní zasilatelská služba. Mohla by to být i společnost, která se specializuje jen na vyřizování celních záležitostí. Za tuto pomoc zvolené společnosti zaplatíte a eventuálně společnosti uhradíte i DPH. Tato možnost funguje, pokud celní řízení probíhá v České republice. V takovém případě slouží Celnička pouze pro vaši informovanost.

3. Celní prohlášení za vás automaticky podá někdo jiný

Objednávání, doprava a vyřizování celních záležitostí dnes probíhá řadou způsobů. Záleží to na spolupráci dodavatelů, e-shopů a dopravců. Pokud je zboží nakoupeno v režimu jednoho správního místa pro dovoz (DPH zaplatíte již na e-shopu) může dojít k následujícím situacím:

  • Vaše zásilka nejdříve dorazí do jiného členského státu EU, Celní řízení (včetně podání celního prohlášení) s největší pravděpodobností proběhne v tomto jiném členském státě Evropské unie. 
  • Pokud zásilka vstoupí do EU v České republice a zásilku dopravuje poštovní přepravce, nebo expresní zasilatelská služba, mají tito dopravci obvykle veškeré potřebné informace k vaší zásilce.

 I v těchto případech slouží Celnička pouze pro vaši informovanost, nemusíte nic dělat a vyčkáte, až vám zásilka dorazí.

4. Přeposlání zásilky přes jiný členský stát EU

Zcela jiným případem je, pokud ze sledovacího systému e-shopu nebo dopravce sice zjistíte, že zboží bylo doručeno do jiného členského státu Evropské unie, ale DPH jste na e-shopu neplatili. Jediný stát, kde ho můžete zaplatit, je Česká republika (DPH se má platit v zemi spotřeby). Zásilka bude přeposlána do České republiky se speciální žlutou nálepkou, která označuje, že nedošlo k celnímu řízení, a pak už se postup odvíjí podle jednoho z prvních dvou odstavců na této stránce.

5. Zboží jde ze skladu v EU

Pro úplnost je nutné uvést, že existuej ještě zcela odlišný přístup. Pokud sice zboží nakoupíte na webu zahraničního e-shopu, ale zboží je vám dodáno přímo ze skladu ležícího v EU, došlo k celnímu řízení již při dovozu zboží (do skladu v EU) ve velkém množství. Obchodník takto zboží dovezl pro účely dalšího prodávání. Celní prohlášení již musel podat dovozce. Vy pouze zaplatíte e-shopu cenu včetně DPH  a zboží je vám přímo doručeno bez toho, abyste museli něco dále vyřizovat.

 

Zpět na Jak to funguje