Způsoby vyřízení celních náležitostí

Existují různé způsoby vyřízení celních záležitostí při dovozu zásilek. Vyberte si, který způsob je pro vás nejpřijatelnější. 

Celní záležitosti můžete vyřídit vlastními silami. Celnička vám v tomto postupu pomůže. Záležitosti splníte tím, že vytvoříte (podáte) elektronické celní prohlášení. Následně zaplatíte DPH a pak vám bude zásilka doručena. Od 1. 7. 2021 takto můžete postupovat jen pokud je zásilka dopravována Českou poštou, což se ovšem vztahuje na převážnou většinu zásilek přepravovaných do ČR. V ostatních případech pro vás Celnička slouží jen pro vaši informovanost

Celní prohlášení za vás může podat někdo jiný. Při dovozu zásilek se nejvíce nabízí využít služeb dopravce. Může to být poštovní přepravce, nebo expresní zasilatelská služba. Mohla by to být i společnost, která se specializuje jen na vyřizování celních záležitostí. Za tuto pomoc zvolené společnosti zaplatíte a rovněž společnosti uhradíte DPH. V takovém případě slouží Celnička pouze pro vaši informovanost.

Objednávání, doprava a vyřizování celních záležitostí dnes probíhá řadou způsobů. Záleží to na spolupráci obchodníků, e-shopů a dopravců. Celní řízení může proběhnout i v některém jiném členském státě Evropské unie. I v takovém případě slouží Celnička pouze pro vaši informovanost.

 

Zpět na Jak to funguje